Europa Norwegia

CO ZOBACZYĆ W STAVANGER?

By
Viola and the World
on
28 lipca 2019

Nie wiesz co warto zobaczyć w Stavanger? Szukasz najważniejszych atrakcji tego miasta? W tym wpisie przedstawiam informacje praktyczne oraz najciekawsze miejsca, które udało mi się odwiedzić podczas kilkugodzinnego pobytu w Stavanger. 

Stavanger

Stavanger to miasto, które dla turysty chyba nigdy nie jest miejscem docelowym. Obierany jako punkt startowy, rozpoczynający przygodę z Norwegią lub jako punkt końcowy, zwieńczający w niej pobyt, albo jako przystanek między jednym a drugim, bywa niedoceniany. 

Ulice w centrum miasta

Nic w tym dziwnego, gdyż nie bez przyczyny mawia się: „Do Norwegii nie przyjeżdża się zwiedzać miasta”. To, co najpiękniejsze w Skandynawii, to natura, zatem „betonowe dżungle” schodzą na dalszy plan. I choć wychodzę z podobnego założenia, to po Stavanger poczułam niedosyt. Miasto okazało się mieć do zaoferowania więcej, niż mogło się wydawać.  

W Stavanger zatrzymałam się dosłownie na kilka godzin. Niestety, pogoda tego dnia nie dopisała, więc udało mi się zwiedzić o wiele mniej, niż sobie zaplanowałam. 

Gamle - biała dzielnica Stavanger

Jeżeli na zwiedzenie miasta mamy chwilę, to Gamle Stavanger jest jednym z pierwszych miejsc, które należy odwiedzić. Dzielnica ta leży w centralnej części miasta, nad zatoką Vagen.

Ta urokliwa część Stavanger liczy około 200 domków położonych na niewielkim wzgórzu. Zabudowa pochodzi z przełomu XVII/XIX wielu i uważana jest za najlepiej zachowaną drewnianą zabudowę Europy Północnej.

Gamle - dzielnica białych domów
Wąskie uliczki w dzielnicy białych domów
Skromny, a jakże klimatyczny wystrój okna

Większość domków pomalowana jest na biało i ta barwa daje się mocno zauważyć nie tylko w tej części miasta, ale także w samym centrum Stavanger. Oprócz odcieni bieli, spora część domków jest pomalowana w kolorze czerwonym.

Skąd wziął się ich kolor? Otóż barwa budynku świadczyła o zamożności jej domowników. Farba biała była najdroższa, zaś czerwona najtańsza (pozyskiwana z rybiej krwi).

Drewniany dom w barwie czerwonej
Biel i czerwień, to najpopularniejsze kolory zabudowań w Norwegii

Drewniane domki i ich zdobienia, wąskie uliczki oraz stylowe latarnie uliczne podobno nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu. Podobno, bo mi niestety nie udało się tego poczuć. Lejący się z nieba deszcz zamoczył mój telefon, który w tym momencie zaczął szwankować. W obawie, że mogę utracić jedyną możliwość udokumentowania mojej podróży, szybko udałam się do centrum, w poszukiwaniu suchego skrawka ziemi. 

Po drodze minęłam kilka budynków, o których „przypomina” sobie czas. 

Niszczejące budynki w centrum Stavanger

Norweskie Muzeum Ropy Naftowej

Norweskie Muzeum Ropy Naftowej w Stavanger

To kolejne miejsce warte uwagi. Stavanger jest stolicą norweskiego przemysłu naftowego, w którym najważniejsze światowe koncerny naftowe mają swoje biura. To w tym mieście znajduje się główna siedziba Statoil, jednego z najbardziej wpływowych koncernów paliwowych na świecie. Nic w tym dziwnego, że Stavanger nazywany jest „norweskim Kuwejtem”.

Cena: 120 NOK/os. dorosłą *

Aktualne informacje o Norweskim Muzeum Ropy Naftowej znajdziecie tu.

Pomnik Morski - Sjøfartsmonument

Pomnik Sjøfartsmonumentet i widok na port

Sjøfartsmonument (Pomnik Morski) upamiętnia wszystkich, którzy zginęli na morzu.  Znajduje się on na targu rybnym (Fisketorget), na południowym krańcu portu Vågen. Pomnik został wzniesiony w 1968 roku przez artystę Arnolda Haukelanda. Rzeźba stojąca na wysokim trójkątnym cokole została zaprojektowana z części siedmiu różnych statków. Przez Norwegów pomnik nazywany jest krewetką

Sklepiki i norweskie Trolle

Dodatkowego uroku Stavanger dodają liczne sklepiki. 

Urocze sklepiki w Stavanger

Norweskie Trolle

Legendy o norweskich Trollach są tworzone od dawien dawna. Według mitologii nordyckiej, te mistyczne stworzenia “rodzą się” z kamieni. Trolle całe swoje życie muszą chronić się od słońca, gdyż promienie słoneczne mogą je przemienić z powrotem w kamień. Zgodnie z wierzeniami, stworzenia te były kiedyś olbrzymami, ale po przegranej walce z bogiem Thorem zostały zredukowane do rozmiarów karłów.

Norweskie Trolle

Jakby na to nie patrzeć, utrzymanie legend się opłaca. Dziś te szkarłatne stworzenia są jednym z bardziej rozpoznawalnych symboli kraju. 

Wieża widokowa Valberg

Wieża widokowa Valberg

To malutka wieża widokowa w samym centrum miasta. Otwarta jest tylko od czerwca do sierpnia.

Cena: 50 NOK/os. lub 100 NOK/bilet rodzinny

Godziny otwarcia: 11:00 – 15:00

Katedra św. Swithuna

Jest to najstarsza norweska katedra (przełom XI/XII wieku) i jedyna, która zachowała swój pierwotny wystrój. Budowla łączy dwa style: romański z gotycki.

Katedra w Stavanger

Cena: 50 NOK

Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00

Centrum Stavanger

To przede wszystkim piękna architektura i brukowane uliczki. 

Centrum miasta
Kolorowe budynki głównym placu

Jezioro Breiavatnet

Jezioro Breiavatnet  jest położone w centrum miasta. Nie ma tam nic specjalnego, ale w piękną pogodę na pewno warto przy nim przysiąść. 

Jezioro Breiavatnet w centrum miasta

Stavanger widziany z promu

Z promu mamy szansę spojrzenia na Stavanger z innej perspektywy. Widok nie jest oszałamiający, nie mniej jednak dość ciekawy. 

Widok z promu na Stavanger

Norweski street art

Dziewczynka z chłopczykiem - pomnik i street art
Norweski street art

Duńskie hot dogi

Podczas całego mojego wyjazdu, nie udało mi się spróbować niczego typowo norweskiego. Za to w samym centrum Stavanger zdecydowałam się na skosztowanie duńskich hot dogów z czerwoną kiełbasą, które podbiły serce Norwegów. 

Den Danske Pølsemand - hot dogi z czerwonymi duńskimi kiełbaskami
Den Danske Pølsemand

Cena: 50 NOK.

Jak dojechać do Stavanger?

Z lotniska Stavanger-Sola - aktualne ceny

Lotnisko Stavanger-Sola położone jest ok. 14 km od centrum Stavanger. Czas podróży autobusem trwa ok. 40 min. Do centrum dojedziemy autobusem linii nr 9 – przewoźnik: Kolumbus (najtańsza opcja) lub Flybussen

Kolumbus cena: 37 NOK (ok. 70 PLN) *

Flybussen cena: 160 NOK (ok. 16 PLN) * – możliwość zapłacenia kartą w autobusie.

Uwaga! Na lotnisku w Sola nie ma możliwości wymiany waluty. Nie mając przy sobie żadnych norweskich koron, do centrum dostaniemy się linią Flybussen, w której jest możliwość płacenia kartą. 

Z Tau do Stavanger - aktualne ceny

Z Tau do Stavanger dostaniemy się promem. Czas podróży trwa ok. 35-40 min. 

Cena: 160 NOK *

Rozkład autobusów i promów na trasie Stavanger-Tau-Preikestolen z 18.07.2019r.

Podsumowanie

Jeżeli chcemy dokładniej przyjrzeć się atrakcją Stavanger, a przede wszystkim żadnej nie pominąć, to kilka godzin na pewno na to nie wystarczy.

Ja dysponowałam ok. 3-4 godzinami i ani nie udało mi się wejść do środka Norweskiego Muzeum Ropy Naftowej, ani nawet zobaczyć z zewnątrz drugiego najbardziej popularnego muzeum w Stavanger – Muzeum Produkcji Konserw (Norsk Hermetikkmuseum). Nie wspominając już o oddalonym o 6 km od centrum Pomniku Trzech Mieczy (Sverd i fjell)

Kilka godzin wystarczy natomiast by zasmakować klimatu tego miejsca. 

* Wszystkie dane pochodzą z lipca 2019 roku. 

Masz pytania lub wskazówki dotyczące tego wpis? Koniecznie zostaw komentarz poniżej!  

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook