Azja Podróże

JORDANIA I IZRAEL – PLAN I KOSZTORYS

By
Viola and the World
on
30 listopada 2019

Izrael i Jordania – plan i kosztorys. Jeśli marzy Ci się podróż do jednego z tych krajów, a może nawet połączenie dwóch w jednej wyprawie, to na pewno przyda Ci się plan podglądowy, jak i kosztorys takiej wycieczki. Podpowiadam, jak to ugryźć, co ile kosztuje i jak uniknąć błędów, bez których u nas się nie obyło. Zapraszam do planu (nie)idealnego😉. 

2 w 1, czyli Jordania i Izrael w jednej podróży

Jeżeli już kiedyś zastanawiałaś się nad wyjazdem do Jordanii lub Izraela, ale jeszcze tego nie zrobiłaś, a może nigdy nie kusiło cię, by się tam wybrać, to mam nadzieję, że moja krótka fotorelacja, to zmieni. Zarówno Izrael, jak i Jordania, są zachwycające, ale to właśnie w Izraelu stojąc nad największym makteszem na świecie – Makteszem Ramon, oko w oko z koziorożcem przed wschodem słońca, zaniemówiłam. Kraj urzeka i przyciąga nie tylko różnorodnością kulturowo – religijną, ale także krajobrazową.

Cokolwiek miałabym o Izraelu napisać, nie oddałoby tego, jak pozytywnie jestem nim zaskoczona. To kraj, do którego jeszcze wcześniej czy później powrócę, z naciskiem na wcześniej, oczywiście o ile sytuacja polityczna na to pozwoli…

Uwaga! Sytuacja polityczna w Izraelu jest bardzo niestabilna! Konflikt izraelsko-palestyński zaostrzył się zaraz po moim powrocie z tego kraju! Zanim zamówisz bilet i zaczniesz planować, koniecznie odwiedź stronę MSZ i śledź na bieżąco informacje z tego miejsca!

Oko w oko z koziorożcem?

2. Jordania i Izrael - plan (nie)idealny

Nie wszystko poszło po naszej myśli. Z naszego pierwotnego planu niewiele zostało. A wszystko zaczęło się już na lotnisku, od ponad 3 godzinnego opóźnienia samolotu. Ale z tym się zawsze trzeba się liczyć. I choć wiele rzeczy wyszło u nas na opak, to te najważniejsze cele osiągnęliśmy. Nacieszyliśmy się przepięknymi widokami i po tym krótkim pobycie, zapragnęliśmy więcej. A oto przecież chodzi!☺️

Wyjazd do Izraela niesie ze sobą pewne niemiłe konsekwencje. Do niektórych krajów muzułmańskich nie zostaniemy/lub nie musimy zostać wpuszczeni, jeśli w naszym paszporcie widnieje pieczątka z Izraela. Do takich krajów należy m.in. Syria, Iran i Liban. Pamiętajmy, że wjeżdżając do Izraela możemy poprosić o wbicie pieczątki na osobną kartkę (W Ejlacie robią to automatycznie) – tym samym unikniemy problemów w przyszłości. 

Dzień 1 - przylot do Ammanu i jazda do Wadi Musa

Zakup karty SIM i wynajem samochodu na lotnisku. Nasz lot był mocno opóźniony i z lotniska wyszliśmy dopiero na zachód słońca, więc jazda do Wadi Musa odbywała się po ciemku. Strasznie żal nam było, że nie możemy nacieszyć oczu otaczającymi nas widokami. 😔 Nocleg w Wadi Musa w Petra Capsule Hostel.

Droga w Izraelu

Dzień 2 - całodniowe zwiedzanie Petry

Jakoś nie umieliśmy się zebrać i na miejscu byliśmy dopiero ok. godz. 9, czyli zdecydowanie za późno. Przed najbardziej znanym miejscem w Petrze – Skarbcem Faraona – zgromadziły się już tłumy. Nocleg w tym samych hostelu w Wadi Musa.
Ad-Dajr w Petrze i najbardziej majestatyczny model Jordanii

Jeśli zdecydujecie się na zakup Jordan Pass, to jego wydruk lub wersję elektroniczną trzeba pokazać w kasie biletowej. Dostaniemy wtedy bilet uprawniający do zwiedzania Petry w zależności od tego, na jaki się zdecydowaliśmy. Więcej o tym, co to jest, kiedy opłaca się go kupić i jak go dostać podpowiadam tu: Co to jest Jordan Pass? Jeśli chcesz przejść do oficjalnej strony, kliknij tu: Jordan Pass. 

Dzień 3 - objazdówka po pustyni Wadi Rum

Nie zamawialiśmy wcześniej żadnej wycieczki, więc do Wadi Rum pojechaliśmy na pełnym spontanie. Na parkingu przed pustynią stał dosłownie tylko jeden Jordańczyk, który czekał chyba właśnie na nas😅. Mimo dość zawyżonej ceny (Beduin zażyczył sobie 60 JOD /os.), to przystaliśmy na nią. Innego wyboru i tak nie mieliśmy. Zwiedzanie zaczęliśmy też za późno, bo ok. godziny 12.🙄 Podróżowaliśmy tylko w 3-kę, więc było bardzo komfortowo.

Cena obejmowała: objazd po najważniejszych punktach pustyni, nocleg w namiocie, kolacja i śniadanie. 

Pustynia Wadi Rum w Jordanii

Dzień 4 - przekroczenie granicy Akaba - Ejlat

Po południu dotarliśmy do Aqaba Airport, gdzie mieliśmy oddać samochód. Plan był taki, że do granicy z Izraelem mieliśmy się dostać autobusem, który według strony touristjordan.com miał odjechać o godz. 18. Na miejscu jednak nikt o takim autobusie nie wiedział. A że w tym całym nieszczęściu dopisało nam szczęście i pracodawca Budget (firma, od której wynajęliśmy samochód) zaproponował nam darmową podwózkę pod granicę.

Po jej przejściu, poszliśmy jakiś 1 km, do najbliższego przystanku autobusowego. Niestety w autobusie nie ma możliwości dokonania kupna biletu w inny sposób niż za gotówkę ich walutą. Z tego względu byliśmy skazani łapać taksówkę, którą pojechaliśmy do miasta, gdzie wynajęliśmy samochód. Nocleg w Ejlatcie, w naszym nowo nabytym aucie.😁😁

Przejście graniczne Aqaba-Ejlat. Strona izraelska

Dzień 5 - kąpiel i nurkowanie w Morzu Czerwonym

Odpoczynek nad Morzem Czerwonym i powrót na granicę, by oddać dokumenty rejestracyjne samochodu z Jordanii!!! Żadnej ze stron nie przypomniało się, że papiery zostały w plecaku naszego kierowcy!😅). 

Nasze niedopatrzenie kosztowało nas wiele.  Nabiliśmy dodatkowych kilometrów, nasz plan uległ totalnej rozsypce i straciliśmy pół dnia: powrót na granicę i przejście naszego współtowarzysza przez wszystkie kontrole i oczywiście długie wyjaśnienia całej sytuacji🙄. Nie obyło się także bez uiszczenia opłaty wyjazdowej z Izraela!🙄). Po załatwieniu sprawy pojechaliśmy do Mitzpe Ramon, do którego dotarliśmy w nocy.

Wschód słońca w Ejlacie

Polecam nocleg w apartamencie Airbnb, dosłownie 1 minutę od krateru!!!

Dzień 6 - Mitzpe Ramon, pustynia Negew i Red Canyon

Dla mnie był to najbardziej zaskakujący (pod względem wrażeń krajobrazowych) dzień podczas całej podróży. Zwiedzanie pustyni Negew i Red Canyon. Nocleg w Jerozolimie.

Bezkres pustyni Negew w Izraelu

Dzień 7 - zwiedzanie Jerozolimy

Całodniowe zwiedzanie Jerozolimy. Nocleg w Betlejem.

Zwiedzanie Jerozolimy warto rozpocząć z samego rana i uzbroić w cierpliwość. Kolejki w najważniejszych miejscach potrafią zaszokować. W Bazylice Grobu Świętego czekaliśmy prawie 2 godziny, a to i tak krótko, gdyż chamsko dołączyliśmy do wycieczki zorganizowanej. 

Widok z Góry Oliwnej na stare miasto Jerozolimy

Dzień 8 - zwiedzanie Betlejem i kąpiel w Morzu Martwym

Zwiedzanie Betlejem (w sobotę większość sklepów i targ są zamknięte) oraz wieczorna kąpiel w Morzu Martwym.

Kąpiel przy blasku księżyca w Morzu Martwym.

I tu podobnie jak w Jerozolimie, w najważniejszym miejscu – w Bazylice Narodzenia Pańskiego należy spodziewać się bardzo długich kolejek. Z samego rana, czyli od godz. 6 zwiedzanie Bazyliki zarezerwowane jest dla grup zorganizowanych. Nie wiedząc o tym, dołączyłyśmy do grupy ormiańskiej.😉

Dzień 9 - powrót

Wyludnione do tej pory Betlejem, zamieniło się w istne centrum handlowe. Ulice wypełniły się ludźmi, straganami i egzotycznymi zapachami. Czyli tak jak lubię to najbardziej😍. Ostatni dzień poświęciliśmy na zakup pamiątek. Ok. godz. 13 pożegnaliśmy się z hostem i wyruszyliśmy w stronę lotniska w Tel Awiwie.

Targ w Betlejem

3. Jordania i Izrael - kosztorys

  • Lot z Krakowa do Ammanu: 88 EUR/ 2 os. (Priority z bagażem dodatkowym 10 kg/ os. )
  • Lot z Tel Awiwu do Krakowa: 72 EUR/ 2 os. (dla dwóch osób z Priority i bagażem dodatkowym 10 kg/os. plus miejsca siedzące. Ogólnie tego nie robię, ale na stronie Ryanair wyskoczyła nam informacja, iż Tel Awiw obsługuje tylko wydrukowane karty pokładowe, więc chciałyśmy to zrobić wcześniej, żeby w Izraelu nie martwić się o wydruk (wcześniejszy check-in możliwy jest tylko po zakupie miejsc siedzących)). Okazało się jednak, że Tel Awiw obsługuje także elektroniczne karty pokładowe .

Ile kosztuje Jordania?

  • Wynajem samochodu w Jordanii: 903 PLN/ 3 os. + kaucja
  • Jordan Pass: 70 JOD/os. (ok. 395 PLN)
  • Noclegi: Wadi Musa: 2 noce: 26 JOD/2os. i Wadi Rum: nocleg w cenie wycieczki po pustyni: 60 JOD

Ile kosztuje Izrael?

  • Wynajem samochodu w Izraelu: 1320 PLN/ 3 os. + kaucja
  • Noclegi: Eljat: noc w samochodzie, Mitzpe Ramon: 1 noc – 280 PLN/ 2 os., Jerozolima: 1 noc – 180 /3 os., Betlejem: 2 noce: 60 USD/ 3 os.

Podsumowanie kosztów:

2.400 PLN + jedzenie + paliwo + karta SIM w Izraelu i Jordanii (dzielona na 3 os.) + taksówka + pamiątki

Razem: ponad 3.000 PLN/ os. 

4. Izrael i Jordania, czyli co można zrobić lepiej

Podróże kształcą i ja z każdej podróży powracam ciut mądrzejsza🤓
 
📌 Chcąc zobaczy Izrael i Jordanię, warto wygospodarować sobie 2 tygodnie. Nie tylko ze względu na napięty plan, ale także na koszta związane z wynajęciem samochodu. Za wynajem auta w jednym, i pozostawieniu go w innym miejscu, pobierana jest dodatkowa opłata i to dość wysoka. Można tego uniknąć, gdy samochód wypożycza się na 6 dni (w zależności od wypożyczalni). My taką opłatę wnosiliśmy zatem tylko raz, ale musieliśmy dodatkowo zapłacić za opłatę lotniskową w Tel Awiwie.
 
📌 Do Izraela warto się lepiej przygotować! My korzystaliśmy tylko z blogów i poradników internetowych, więc wiedzy historyczno – religijnej nie liznęliśmy za wiele. Przechadzając się jednak po Jerozolimie czy Betlejem, żałowałam, że nie odświeżyłam sobie dziejów biblijnych. Tam na każdym kroku „stąpamy” po kartach historii.
 
📌 Zanim zdecydujemy się na zakup wycieczki po pustyni Wadi Rum warto poszperać w internecie, bo ofert jest naprawdę dużo, a i standardy bardzo różne! Chyba nie warto jechać tam na spontanie (chyba że planujemy zwiedzać ją na własną rękę), choć my akurat z naszego przewodnika byliśmy zadowoleni. Ale był to jedyny, który pozostał przed wejściem na pustynię!

Podsumowanie

Podróż do Izraela i/lub Jordanii jest warta tych pieniędzy. Nie są to kraje tanie, choć gdyby to lepiej zaplanować, to na pewno koszta byłyby ciut niższe. Patrząc wstecz, wiem, że kilka rzeczy można byłoby zrobić inaczej, jednak myśląc o naszych możliwościach czasowych i budżetowych – niczego bym nie zmieniła!

Mam nadzieję, że wpis okazał się być pomocny. W razie pytań, nieścisłości lub sugestii, zostaw komentarz! 😉

 

Zapraszam także do pozostałych wpisów:

JORDANIA – CO TO JEST JORDAN PASS?

TAGS
RELATED POSTS
2 komentarze
  1. Odpowiedz

    Charlie Jow

    13 marca 2021

    Fajny poradnik. Tylko zmień te na prawdę bo aż oczy bolą 😉

    • Odpowiedz

      Viola and the World

      21 kwietnia 2021

      Hej, dzięki za zwrócenie uwagi! Już poprawione:)

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook