Azja Podróże Smaki świata Wietnam

7 SPOSOBÓW NA KAWĘ PO WIETNAMSKU

By
Viola and the World
on
25 marca 2019

Mało kto wie, że to Wietnam jest drugim największym producentem kawy na świecie! Tak, ten o 25-krotnie mniejszej powierzchni od Brazylii kraj, plasuje się na drugim miejscu w eksporcie kawy. Roczna produkcja oscyluje wokół 1,17 mln ton.

Wietnam to prawdziwy raj dla miłośników tego trunku. Kawa przyrządzana jest tu na tyle sposobów, że nie sposób wszystkich wypróbować w trakcie jednej podróży. Poniżej prezentuję Ci 7 sposobów na wietnamską kawę, których nie powinno się przegapić. 

1. KAWA W WIETNAMIE

Uprawa kawy w Wietnamie rozpoczęła się w XIX w. za sprawą francuskich kolonistów.

Z uwagi na korzystne warunki uprawy kawy, bardzo szybko rozpoczęto jej produkcję na wysoką skalę. Już na początku XX wieku Wietnam stał się jednym z największych eksporterów kawy na świecie. 

W Wietnamie uprawia się głównie Robustę (90 proc.), ale także Arabicę oraz najdroższą kawę świata Kopi Luwak.

2. PRZYRZĄDZANIE KAWY WIETNAMSKIEJ

Wietnamczycy mogą się pochwalić własnym, oryginalnym sposobem parzenia kawy. Grubo zmielone ziarna umieszcza się w specjalnym, zaparzaczumetalowym filtrze kroplowym (Ca Phe Phin), przykrywa praską i umieszcza na filiżance. Następnie dodaje się gorącej wody. A potem czeka się, aż kropla po kropli przesączy się do naczynia. Kiedy kawa jest już gotowa, należy zdjąć pokrywkę, odłożyć na stół i umieścić na niej filtr. A później nie pozostaje już nic innego, jak degustacja tego bardzo intensywnego i gęstego naparu.

Ten wyrazisty smak otrzymuje się nie tylko ze względu na wyjątkowy sposób parzenia kawy. Uzyskanie takiego aromatu nie byłoby możliwe gdyby nie gatunek i specjalna metoda palenia ziaren kawy.

Robusta, którą pije się w Wietnamie, jest  znacznie mocniejsza i zawiera więcej kofeiny niż Arabica. Dlatego najcześciej podaje się ja z mlekiem skondensowanym i/lub cukrem.

3. 7 SPOSOBÓW NA KAWĘ PO WIETNAMSKU

Kawa na ciepło

1. Ca phe den

To  dobra propozycja dla tych, którzy nie lubią “udziwnień” i preferują klasyczną kawę bez dodatku mleka. Ca phe den prawie zawsze  podawana jest z cukrem, dlatego jeżeli nie mamy ochoty na posłodzony napar, to w kawiarni należy poprosić o ca phe den khong duong.

Ca phe den - kawa czarna

2. Ca phe nau / ca phe sua

Jeżeli jesteś fanem słodkiej białej kawy, to ta z całą pewnością stanie się twoją ulubioną. Ca phe nau lub ca phe sua określa ten sam rodzaj napoju – kawy z mlekiem skondensowanym. Na północy kraju znajdziemy ją pod nazwą Ca phe nau, zaś na południu znana jest jako Ca phe sua. Mleko skondensowane sprawia, że kawa ma łagodniejszy, kremowy i delikatnie karmelowy smak.

Ca phe sua - kawa z mlekiem skondensowanym

3. Ca phe trung

Kawa jajeczna (Ca phe trung), to po prostu kawa z koglem moglem. I smakuje o wiele lepiej niż to brzmi. O ile zamówisz kawę na ciepło. Zimną wersję Ca phe trung spróbowałam raz i było to jedno z moich najgorszych doświadczeń kawowych w życiu.  

Kawa po wietnamsku: Ca phe trung - kawa z z koglem moglem (eggcoffee)

Kawa na zimno

4. Ca phe den da

To słodzona czarna kawa podawana z lodem. Idealna na upały.

Ca phe den da - kawa czarna z lodem

5. Ca phe sua da

Kawa mrożona z mlekiem skondensowanym (Ca phe sua da). To zdecydowanie mój faworyt wśród kaw mrożonych! Idealna jako deser:)

Ca phe sua da - kawa mrożona z mlekiem kondensowanym

6. Sua chua ca phe

Kawa mrożona z jogurtem (Sua chua ca phe) to dość specyficzne zestawienie, które mimo mojemu zaskoczeniu smakuje całkiem dobrze:)

Sua chua ca phe - kawa z jogurtem

7. Ca phe cot dua

Kawa mrożona z mlekiem kokosowym (Ca phe cot dua). Jest to prawdziwy “must drink” dla miłośników kaw smakowych!

Ca phe cot dua - kawa mrożona z mlekiem kokosowym

4. Kawa Kopi Luwak - ca phe chon

Oprócz Robusty i Arabiki w Wietnamie znajdziemy także najdroższą kawę świata Kopi Luwak, czyli ca phe chon.

Co wyróżnia Kopi Luwak i skąd jej tak wysoka cena?

Otóż swoją sławę zawdzięcza  metodzie pozyskiwania ziaren. Zanim zostaną one zebrane, przechodzą przez układ pokarmowy zwierzęcia o nazwie łaskun palmowy. Po strawieniu ziaren i ich wydaleniu, zostają poddawane oczyszczaniu i osuszeniu. Dopiero później następuje ich palenie i mielenie.  

Mimo tego, iż proces pozyskiwania tego rodzaju kawy brzmi raczej mało apetycznie, to właśnie Kopi Luwak stała się najdroższą kawą na świecie i prawdziwym rarytasem wśród jej smakoszy.

Ca phe chon - ziarna Kopi Luwak

Dlaczego nie warto jej próbować?

Niestety popularność Kopi Luwak i oczywiście zysk, jaki przynosi jej sprzedaż, doprowadziła do powstania hodowli łaskunów palmowych. Są one wyłapywane i przetrzymywane w małych klatkach.

Uwaga! Wielu sprzedawców tej kawy będzie próbowała Was przekonać, iż zwierzęta te, zostały odratowane i znajdują się pod ich opieką. Oczywiście jest to tylko powszechnie stosowana praktyka, mająca przyciągnąć jak najwięcej turystów. 

Łaskun palmowy

Zapraszam także do przeczytania innych wpisów dotyczących smaków Azji. Znajdziesz je także pod kategorią Smaki świata. 

 

Dajcie znać, jaka kawa Wam szczególnie przypadła do gustu 🙂

TAGS
RELATED POSTS
2 komentarze
  1. Odpowiedz

    Florian Walter

    9 kwietnia 2019

    Hallo Viola,

    du hast einen wirklich schönen und informativen Artikel verfasst. Es ist sehr interessant, zu sehen, welchen Kaffee es in Vietnam gibt. Mir gefällt die Nummer 6 am besten. Ich werde diesen Kaffee auf jeden Fall einmal probieren, wenn ich in Vietnam bin.

    Viel Spaß weiterhin beim Schreiben!

    Florian

    • Odpowiedz

      Viola and the World

      20 kwietnia 2019

      Danke,
      grade die Nummer 6 gefällt mir am wenigsten;) Schön, dass Menschen so einen unterschiedlichen Geschmackssinn haben:) Ich bin gespannt, ob der Kaffee mit Yoghurt wirklich dir so schmecken wird;)

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook