Azja Podróże Wietnam

MNIEJ ZNANE ATRAKCJE HANOI

on
11 kwietnia 2019

Czasem idąc krok w krok z przewodnikiem w ręku omija się miejsca, które mogą nas wprawić w zachwyt bardziej niż wszystkie “must see” razem wzięte. Poniżej przedstawiam kilka (nie)banalnych propozycji spędzenia czasu w Hanoi. 

Mniej lub bardziej oczywiste, może na pierwszy rzut oka mało zachwycające, ale to właśnie te atrakcje budzą moje najlepsze wspomnienia z Hanoi 🙂 

1. Tory kolejowe w Old Quarter

Przez tą wąsko zabudowaną uliczkę codziennie przejeżdża pociąg. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, iż życie codzienne mieszkańców tej ulicy toczy się przy samy torach lub nawet na nich. Mieszkania w centrum Hanoi są zazwyczaj ciasne i ciemne, dlatego służą głównie do spania i odpoczynku. Zaś wiele codziennych obowiązków, jak pranie lub gotowanie odbywa się na zewnętrz budynku. 

Atrakcja Hanoi - Tory kolejowe w Hanoi i pociąg przejeżdżający tuż obok mieszkańców. Train street
Mniej znane atrakcje Hanoi. Tory kolejowe w Hanoi i pociąg przejeżdżający tuż obok mieszkańców. Train Street in Hanoi

To moim zdaniem najlepsza atrakcja Hanoi. A o mały włos bym ją przegapiła. Na blogach podróżniczych, z których przygotowywałam się do zwiedzania miasta nie było o tym wzmianki. Co bardzo mnie dziwi, gdyż akurat jest to miejsce, którego nie powinno się pominąć.  

Mniej znane atrakcje Hanoi. Tory kolejowe w Hanoi i pociag przejeżdżający tuż obok mieszkańców.

Gdzie znajduje się Train Street?

Atrakcje Hanoi. Życie wzdłuż torów kolejowych w Hanoi. Train street in Hanoi. Kobieta z koszykiem na głowie.
Mniej znane atrakcje Hanoi. Tory kolejowe w Hanoi i pociąg przejeżdżający tuż obok mieszkańców. Train street. Kobieta sprzedająca wypieki w Wietnamie.

O której godzinie przejeżdża pociąg?

Pociąg przejeżdża codziennie.

Od poniedziałku do piątku w godzinach: 6:00 i 19:00.

W soboty i niedziele: 9:15, 11:35, 15:20, 17:45 i 19:10. 

Uwaga! Godziny i częstotliwość przejazdu pociągu może szybko ulec zmianie.

Zamiast czekać na przejazd pociągu, warto przejść się wzdłuż torów. Zobaczymy tam z bliska zwykłe życie mieszkańców oraz klimatycznie wymalowane budynki.

Życie codzienne mieszkańców Hanoi mieszkających wzdłuż torów kolejowych. Street art in Hanoi. Murale w Hanoi
Mniej znane atrakcje Hanoi. Życie codzienne mieszkańców Hanoi. Street art in Hanoi. Murale w Hanoi

2. Street art i krótka historia Hanoi

Przechadzając się po ulicach Hanoi porozglądaj się za malowidłami na ścianach budynków i murach. Wśród street artu w Hanoi znajdziesz zarówno amatorskie prace, jak i prawdziwe dzieła sztuki. Poniższe murale upiększają ulicę Dong Xuan (od skrzyżowania z Hang Buom). Obok każdego dzieła wisi tabliczka z krótkim opisem tego, co dany obraz przedstawia. 

Atrakcje Hanoi - Street Art Mural w Hanoi - Życie Wietnamczyków. Vietnamese Life
Atrakcje Hanoi - Street Art Mural w Hanoi - Choi Lak Won
Atrakcje Hanoi - Street Art in Hanoi - Vietnamese Life. Mural w Hanoi
Atrakcje Hanoi - Street Art in Hanoi - Mural w Hanoi - Choi Lak Won

3. Konwersacje z mieszkańcami

Nie wiem czy na świecie jest drugie takie miejsce. W Wietnamie bardzo popularne stała się nauka języka angielskiego poprzez rozmowę z turystami. Na ulicy Dinh Tien Hoang (wzdłuż jeziora Ho Hoam Kiem) zainteresowanie Wietnamczyków konwersacją z obcokrajowcami jest tak duże, że nie sposób przejść nią niezauważonym. Szczególnie w weekend, kiedy to uczniowie pod opieką starszego rodzeństwa wyłapują turystów, by odrobić z nimi zadanie lub po prostu praktykować język. 

Te dwie młode damy opowiedziały mi, jak obchodzi się dzień nauczyciela w Wietnamie 🙂 

Wolontariat zagraniczny w Hanoi - rozmowa po angielsku z dziećmi.

To dobry sposób by poznać lokalnych mieszkańców i dowiedzieć się czegoś więcej o ich kulturze i codziennym życiu. 

Jest to też miła odmiana, kiedy po całodniowym, samotnym włóczeniu się po mieście, nagle nie możesz odpędzić się od ludzi. 

Mniej znane atrakcje Hanoi. Nauka angielskiego na ulicy w Hanoi.

4. Mniej znane przysmaki Wietnamu

Jeżeli masz ochotę odetchnąć od turystycznego gwaru, wybierz się na targ poza centrum miasta. 

Znajdziesz tam wiele przysmaków, które cieszą się popularnością wśród lokalnych mieszkańców a turystom są z reguły nieznane.  

Moim faworytem jest chleb na patyku pieczony na grillu w wersji na słodko. Cena jednego chlebka to 7 000 VND (ok. 1 złotego).

Wolontariat w Wietnamie - zawieranie przyjaźni i wspólne posiłki - chleb z miodem na nocnym targu w Hanoi
Chleb na patyku pieczony na grillu

Do mniej znanych dań należy także Chao Suon – słona, ryżowa owsianka z chińskimi paluszkami i wieprzowymi żeberkami. Popularna jako śniadanie. Znaleźć ją można na przykład na stoiskach przy szkołach. Chao Suon zajadają się przede wszystkim uczniowie. Podobno można ją też kupić na  ulicach Nha Chung i Ngo Huyen.

Atrakcje Hanoi. Kuchnia wietnamska: Chao Suon - "wietnamska zupa mleczna"
Chao Suon - słona, ryżowa owsianka

Kurze łapki na pewno nie należą do dań, które spróbuję po raz drugi. Przynajmniej nie w takiej postaci. Te podane były z paznokciami! Widok i smak raczej nie zachęcają, jednak spróbować warto, kiedy dookoła ma się Wietnamczyków, którzy się nimi zajadają. 

Mniej znane atrakcje Hanoi. Kurze łapki- jedzenie w Wietnamie. Hanoi Street Food
Kurze łapki z pazurkami

A czy Ty masz takie swoje “perełki”, które nie znajdują się na liście “must see” a które Ciebie oczarowały? Osobiście uważam, że przypadkowe znalezienie atrakcyjnego miejsca, to jedno z najlepszych uczuć w trakcie podróży. Tym bardziej, że takich “nieodkrytych” miejsc/rzeczy jest coraz mniej… 

Podobny wpis, tym razem o Hoi An, znajdziesz tutaj.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook