Co zobaczyć w Izraelu? Mitzpe Ramon i koziorożce. Capricorn in Negev Israel
Azja Podróże

CO ZOBACZYĆ W IZRAELU? PUSTYNIA NEGEW

on
26 grudnia 2019

Co zobaczyć w Izraelu? Jeśli miałabym wskazać jedną jedyną rzecz, którą koniecznie trzeba zobaczyć w Izraelu, była by to właśnie pustynia Negew i znajdujący się na niej ogromny maktesz w Mitzpe Ramon . Nic nie wywarło na mnie większego wrażenia, niż potężne i rozległe, będące wynikiem działania natury, marsjańskie kratery w ziemi!

Co zobaczyć w Izraelu?

Planując podróż po Izraelu, szybko znalazłam odpowiedź na to pytanie. Zdjęcia pustyni, koziorożców i olbrzymiej dziury w ziemi, tak mocno wdarły mi się w pamięć, że jechałam tam przede wszystkim po to, by ujrzeć te cuda na własne oczy. Teraz pytana przez znajomych i przyjaciół, jak udała mi się moja izraelsko-jordańska podróż, przed oczyma pojawia się obraz nie Petry, nie pustyni Wadi Rum, czy Jerozolimy, ale właśnie obraz wschodu słońca w Mitzpe Ramon, po którym majestatycznie przechadzają się koziorożce

Co zobaczyć w Izraelu? Mitzpe Ramon i koziorożce. Capricorn in Negev Israel
Koziorożec w Mitzpe Ramon

Na zobaczenie pustyni Negew oraz leżących na nich makteszów mieliśmy zaledwie dzień, bardzo krótki, bo słońce w tej porze roku (listopad) zachodzi tam podobnie szybko, jak u nas w Polsce. 

Co to jest maktesz Mitzpe Ramon?

Maktesz Ramon to olbrzymi teren na pustyni Negew w środkowym Izraelu. Ta geologiczna formacja w kształcie krateru (“dziury”) liczy 40 km długości i 2-10 km szerokości oraz 500 m głębokości. Jedynym miastem w okolicy jest Mitzpe Ramon położone na północnym skraju krateru.

Co zobaczyć w Izraelu? Pustynia Negew i widok na krater w Mitzpe Ramon. Capricorn in Israel

Obszar tej spektakularnej i wyjątkowej formacji tworzy największy Park Narodowy Izraela – Rezerwat Przyrody Ramon.  O wyjątkowości tego miejsca decyduje jego geneza. Krater powstał na skutek erozji ziemi, a dokładniej połączonych działań wód i wiatru. Dokładnie tak! To nie krater po meteorycie, a po oceanie, który setki lat temu pokrywał tereny dzisiejszej pustyni. Ocean stopniowo cofał się w kierunku północnym pozostawiając za sobą wzgórze w kształcie garbu. Płynące tamtędy rzeki zmieniały swoje trasy wyżłabiając powiększającą się “dziurę”. Dziś najgłębszym punktem makteszu jest strumyk Ein Saharonim (Saharonim Spring), który jest jedynym naturalnym źródłem wody w kraterze! To w nim poją się nieliczni mieszkańcy tego miejsca: koziorożce nubijskie i osły azjatyckie.

Kiedy zwiedzić Mitzpe Ramon?

Zwiedzanie warto zacząć jeszcze przed samym wschodem słońca. W półmroku ujrzymy pierwsze zarysy koziorożców. I właśnie ten moment zapamiętam do końca życia.

Capricorn in Israel -Mitzpe Ramon i koziorożce
Mitzpe Ramon i koziorożce
Wschód słońca w Izraelu. Mitzpe Ramon and sunrise in Israel.
Wschód słońca - Mitzpe Ramon

Na zwiedzanie makteszu wyruszyłam sama. Siostra jeszcze została w apartamencie, który znajduje się zaledwie 2 min. drogi od krateru! I szczerze, nie byłam gotowa na taki widok. Stanęłam nieruchomo, kiedy w oddali ukazały mi się rogi tych majestatycznych zwierząt. Zachwycona widokiem, nie wiedziałam czy stać czy iść dalej, żeby je tylko nie spłoszyć. Okazało się, że zwierzęta są oswojone z obecnością ludzi. O ile nie podejdziemy zbyt blisko, to koziorożce nam za szybko nie zwieją, więc jest okazja przyjrzeć się tym okazom z bliska😍. 

Koziorożec w Izraelu. Capricorn in Israel- Mitzpe Ramon
Koziorożec nubijski
Wlewająca się mgła w "kraterze" w Mitzpe Ramon. Mitzpe Ramon in Israel
Wlewająca się mgła do makteszu Mitzpe Ramon

Jak dojechać do Mitzpe Ramon?

Autem

Najlepszym rozwiązaniem będzie objazd tych terenów samochodem. Jadąc z Ejlatu należy kierować się drogą numer 12, a następnie zjechać na trasę numer 40, która przebiega przez sam środek krateru, wznosząc się serpentynami do miasteczka Mitzpe Ramon. Widoki już z tego miejsca są zachwycające!

Autobusem

Z Ejlatu lub z Beer Sheva autobusem nr 392. Cena: około 39,50 ILS.

Z Beer Sheva autobusem nr 392. Cena: około 21,50 ILS.

Aktualny rozkład jazdy znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika Egged

Jak poruszać się po pustyni Negew?

Autem

Najszybciej i najłatwiej będzie samochodem, który można zostawić na specjalnych parkingach, które znajdują się przy każdej atrakcji turystycznej. 

Rowerem

W Mitzpe Ramon poznałam Rosjankę, która wypożyczyła rower z hotelu, by objechać nim krater. Nie mam jednak dokładnych informacji dotyczących tego wariantu. Po nieco więcej zapraszam tutaj.

Pieszo

To mój plan na następny raz! Przez pustynię Negew prowadzi Izraelski Szlak Narodowy, który w całości można przejść pieszo. Dzięki temu można zaplanować jedno- lub kilkudniowe wędrówki. Więcej o tym na oficjalnej stronie Parku Narodowego Izraela  negevtrails.com , gdzie znajdziesz dokładne opisy pieszych wycieczek po pustyni. Gorąco polecam także bardzo dokładne i przydatne wpisy: Wapniaków w drodze oraz Łukasza Supergana.

Pustynia Negew - od czego zacząć zwiedzanie?

Najprościej będzie udać się na najsłynniejszy punkt widokowy. przed którym znajduje się centrum obsługi turystów Mitzpe Ramon Visitor Center , gdzie uzyskamy dokładniejsze informacje. 

Mitzpe Ramon w Izraelu i Viola and the World - blog podróżniczy - Travelblogger
Punkt widokowy na Mitzpe Ramon

Visitor Center w Mitzpe Ramon

Przed punktem widokowym znajduje się centrum obsługi turystów Mitzpe Ramon Visitor Center z darmowym parkingiem. 

Godziny otwarcia:

Okres letni: pon.-czw.: od 8:00 do 17:00. Piątki i święta: od 8:00 do 16:00.
Okres zimowy: od 8:00 do  16:00. Piątki i święta: od 8:00 do 15:00. 

W centrum możemy poprosić o mapę oraz o poradę, w którym kierunku najlepiej się udać. Pracownicy bardzo starają się dobrze doradzić w kwestii zwiedzania, w zależności ile godzin możemy na nie przeznaczyć. 

W budynku znajduje się także płatne muzeum poświęcone powstaniu Pustyni Negew. 

Co zobaczyć w Izraelu? Zwiedzanie pustyni Nagew

Carpentry

Carpentry to malutkie wzgórze stworzone z unikalnych fragmentów skalnych. Szlak został poświęcony pamięci Gaddiego Eran – geodecie i miłośnika natury, który zginął podczas wojny libańskiej.

Z Mitzpe Ramon jedziemy w kierunku południowym drogą nr 40.  Po około 6 km należy skręcić w prawo w szutrową drogę oznaczoną brązowym znakiem “Carpentry”. Po kilkuset metrach dojedziemy do małego parkingu, gdzie możemy zostawić auto i wejść drewnianą kładką pod górę. Tutaj możemy zrobić krótki, ok. 20 min. spacer zataczając pętlę. 

Kamieniołom kaolenitu

Z Carpentry możemy udać się pieszo lub podjechać samochodem do następnego punktu turystycznego – kamieniołomu kaoleniutu

Kamieniołom kaolenitu w Izraelu - kaolinite quarries in Israel
Kamieniołom kaolenitu

Góry Karbolet

Naszym ostatnim przystankiem przed Red Canyon był wędrówka po kolorowych Górach Karbolet, z których roztaczały się marsjańskie widoki😍. 

Góry Karbolet - pustynia Negew w Izraelu.
Góry Karbolet na skraju Mitzpe Ramon

Podsumowanie

Jeśli tak jak ja, kochasz naturę, kochasz pustkowia i panującą na niej ciszę, to na zwiedzanie Pustyni Negew zarezerwuj sobie więcej czasu.😉

Spodobał Ci się wpis! Zostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło🙂.

 

Jeśli szukasz więcej informacji o zwiedzaniu Izraela i/lub Jordanii, to zapraszam także do pozostałych wpisów:

JORDANIA I IZRAEL – PLAN I KOSZTORYS

CO TO JEST JORDAN PASS?

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook