Azja Europa Podróże

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TBILISI

on
25 maja 2019

Tblisi to stolica pełna kontrastów. Wysokie biurowce i nowoczesne budowle przeplatają się z sakralną i sięgającą czasów przed Chrystusem architekturą. Jest to miasto, które ma do zaoferowania wiele atrakcji a w tym wpisie znajdziesz najważniejsze z nich. Oto 11 rzeczy, które warto zobaczyć w Tbilisi. 

Stolica Gruzji - Tbilisi

1. Most Pokoju

Przez Tbilisi przepływa rzeka Kura („niespokojna rzeka”), nad którą powstał futurystyczny most dla pieszych. Dziś jest on jedną z najbardziej rozpoznawalnych konstrukcji tego regionu. 

Tbilisi - stolica Gruzji
Centrum Tbilisi

Most Pokoju (przez mieszkańców zwany „podpaską”) – to współczesna wizytówka stolicy. Łączy on starą i nową część miasta. Most warto zobaczyć zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Co zobaczyć w Tbilisi? - Most Pokoju
Most Pokoju

2. Matka Gruzja

Ten 20 metrowy, widoczny niemal z każdego punktu Tbilisi, posąg kobiety, jest symbolem miasta. Statua została wykonana z aluminium i usytuowana jest na szczycie grzbietu górskiego Sololaki. Zwrócona w kierunku stolicy kobieta w lewej ręce trzyma puchar wina, zaś w prawej miecz. 

Największe atrakcje Tbilisi - Matka Gruzja - Tbilisi
Matka Gruzja
Co zobaczyć w Tbilisi? - Statua - Matka Gruzja
Symbol miasta

Posąg powstał w 1958 roku z okazji jubileuszu 1500-lecia Tbilisi.

3. Łaźnie siarkowe

Te do dzisiaj funkcjonujące łaźnie siarkowe powstały podczas panowania Persów w VI w n.e. Znajdują się w najstarszej dzielnicy miasta – Abanotubani. Unoszący się z nich zapach siarki, jest odczuwalny już w odległości kilku metrów. 

Największe atrakcje Gruzji: Co zobaczyć w Tbilisi? - łaźnie siarkowe w Tbilisi (Gruzja)
Łaźnie siarkowe

4. Cerkiew pw. Matki Bożej Metechskiej i pomnik Wachtanga Gorgasalego

Świątynia Metechi zachwyca przede wszystkim wyjątkowo urokliwym położeniem. Została wzniesiona na  skale pionowo opadającej do wód rzeki Mtkwari (Kury). Obok niej znajduje się pomnik Wachtanga Gorgasalego – założyciela Tbilisi.

Największe atrakcje Tbilisi - Świątynia Metechi

5. Sobór Trójcy Świętej

Największe atrakcje Tbilisi - Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi
Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi

Sobór katedralny Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego należy do największych świątyń prawosławnych na świecie i na prawdę robi duże wrażenie. Położony jest na wzgórzu św. Eliasza

Największe atrakcje Tbilisi - Sobór Trójcy Świętej w Gruzji
Największe atrakcje Tbilisi - Sobór Trójcy Świętej w Gruzji

6. Wejście lub wjazd kolejką liniową na Świętą Górę Mtacminda

Święta Góra Mtacminda – to najwyżej położony punkt w stolicy Gruzji. Z niego rozpościerają się na prawdę imponujące widoki przeciwną część miasta. Jeżeli zdecydujesz się na wjazd kolejką, to czeka na ciebie również piękny krajobraz Tbilisi. 

Co zobaczyć w Tbilisi? - wyjazd kolejką
Kolej linowa w Tbilisi

Cena biletu w dwie strony: 2 Lari (ok 2.70 złote).

Co zobaczyć w Tbilisi - największe atrakcje Tbilisi - widok na miasto
Widok z góry na miasto Tbilisi

7. Architektura i sztuka gruzińska

W Tbilisi warto poświęcić czas nie tylko na najważniejsze atrakcje tego miasta, ale także na samą przechadzkę po jego ulicach. Nie trzeba bowiem iść do muzeum, by poczuć smak gruzińskiej sztuki. 

Największe atrakcje Tbilisi: architektura w Tbilisi
Architektura Tbilisi
Największe atrakcje Tbilisi - zwiedzanie miasta
Gruziński malarz
Co zobaczyć w Tbilisi - architektura
Widok na Tbilisi - Matka Gruzja

8. Metro w Tbilisi

Może samo metro wydaje się mało ciekawe, ale warte jest uwagi, chociażby ze względu na to, iż jest to czwarty, po Moskwie, St. Petersburgu i Kijowie system metra na terenie byłego Związku Radzieckiego.

9. Tbilisi nocą

Najlepszy nocny widok na miasto rozpościera się z wzgórza Mtatsminda. Już o zachodzie słońca gromadzi się tam zakochane pary. 

Widok na Tbilisi nocą

10. Twierdza Narikala

To starożytna twierdza wznosząca się nad Tbilisi. Ogrom ruin twierdzy dobrze widać spod murów kościoła Metechi stojącego na lewym brzegu Mtkwari. 

Największe atrakcje Tbilisi - Twierdza Narikala
Twierdza Narikala

11. Bar Warszawa

Jeżeli lubimy zamienić słówko z rodakami mieszkającymi na obczyźnie, to dobrym miejscem jest pub Warszawa. Znajdziesz go pod tym adresem: 2/4 Aleksandr Pushkin St, T’bilisi, Gruzja.

Puby i bary w Tbilisi - Pub Warszawa w Gruzji
Pub Warszawa w Tbilisi

Spodobał Ci się ten wpis lub masz jakieś uwagi? Zostaw komentarz na dole strony. 

Jeżeli planujesz kilkudniowe zwiedzanie Gruzji, to zapraszam Cię także do wpisu o największych atrakcjach tego kraju: Największe atrakcje Gruzji.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook