Podróże Wolontariat

WOLONTARIAT ZAGRANICZNY

By
Viola and the World
on
19 marca 2019

Jak wyjechać na wolontariat zagraniczny? Gdzie i jak rozpocząć przygotowania? Jakie trzeba ponieść koszta? W poniższym wpisie znajdziesz wszystko, co pomoże ci w podjęciu decyzji i zaplanowaniu wyjazdu.

Przekonaj się, że ty rownież możesz to zrobić, ZANIM ODŁOŻYSZ SWOJE MARZENIE NA KOLEJNE „INNYM RAZEM “.

Gdzie szukać ofert wolontariatu?

Oczywiście najłatwiej w internecie. Platform, które oferują wyjazdy na wolontariat, jest naprawdę dużo. Ma to swoje zalety i wady. Z jednej strony, mamy niemalże nieograniczony wybór, z drugiej zaś znalezienie tego, co najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom, staje się naprawdę trudne.

Jeżeli jesteś uczniem lub studentem, to to zadanie jest dużo prostsze. Istnieje wiele organizacji, których oferta skierowana wyłącznie dla młodzieży.  Ponadto chyba każda szkoła lub uczelnia współpracuje z jakąś organizacją. Zapytaj o nią w sekretariacie, wychowawcy lub rozejrzyj się za plakatami po ścianach budynku:) 

Poniżej znajduje się lista wybranych platform i organizacji wolontariatu. To z nich korzystają najczęściej obywatele Polski. Niestety sama posiadam doświadczenie wyłącznie z workaway.

Jeżeli jesteś zainteresowany/na szczegółami, to zapraszam Cię do wpisu: Jak działa Workaway?

Lista najpopularniejszych platform/organizacji wolontariatu

  • Organizują wyjazdy dla osób w wieku 18-30 lat.
  • Język angielski jest wymagany na poziomie min. B1.
  • Nie trzeba być studentem!

Więcej o AIESEC przeczytasz na ich oficjalnej stronie aiesec.pl

  • Organizują wyjazdy dla osób w wieku od 18-30 lat.
  • Organizacja działa na terenie całej Europy.
  • Niskie koszty uczestnictwa, gdyż Unia Europejska opłaca prawie wszystkie wydatki!
  • Opłacone jest: zakwaterowanie, ubezpieczenie, podróż, jedzenie!
  • Dodatkowo zapewniają kurs języka kraju, do którego pojedziesz, a także kieszonkowe na drobne wydatki.

Więcej o EVS przeczytasz na ich oficjalnej stronie http://evs.org.pl/evs/

  • Platforma internetowa, zrzeszająca wolontariuszy i organizatorów z całego świata.
  • Brak ograniczeń wiekowych.
  • Oferty dotyczą wyjazdów na całym świecie.

Przeczytaj o plusach i minusach oraz o moich doświadczeniach z workaway.info w osobnym artykule: Jak działa Workaway?

Odwiedź także ich oficjalną stronę https://www.workaway.info/

  • Organizacja pośrednicząca pomiędzy farmerami poszukującymi pomocy a wolontariuszami chcącymi pomagać na farmach.
  • Bez ograniczeń wiekowych.
  • Oferty dotyczą całego świata.
  • Opłata członkowska od 0-56 Euro, w zależności od wybranego kraju.

Więcej o WWOOF przeczytasz na ich oficjalnej stronie http://wwoof.net

Jaki typ pracy wybrać?

Praca na farmie, na plantacji kawy, opieka nad zwierzętami, pomoc w prowadzeniu hostelu, nauka języka, babysitting, pomoc przy remoncie, przy budowie szkoły, organizowanie czasu wolnego – to najpopularniejsze oferty pracy w formie wolontariatu. Ale obszarów, w których można się zaangażować jest znacznie więcej.

Mimo tego, warto jednak wybrać to, w czym mamy już doświadczenie i w czym czujemy się dobrze. Pamiętaj, że zakres pomocy wolontariuszy często odpowiada pełnopłatnej pracy. Dlatego to, co otrzymuje się w zamian, na pierwszy rzut oka może wydawać się niewspółmierne z tym, co sami oferujemy.

Pamiętaj jednak, czym jest wolontariat i co dajcie ci udział w nim. Styczność z kulturą i językiem, doświadczenie, nowe znajomości, realny wpływ na życie osób, którym pomożesz. To wszystko jest o wiele cenniejsze niż wkład własny (koszta finansowe i czas), jaki sami musimy ponieść organizując taki wyjazd.

Ile kosztuje wolontariat?

Uwaga! W żadnym wypadku nie decyduj się na wyjazd na wolontariat za granicą, jeśli koszt takiej przygody jest podejrzanie drogi. Niestety, coraz częściej zdarzają się nadużycia i organizatorzy podają ceny przekraczające koszt całego pobytu.

To, co dostajemy w zamian za naszą pomoc, jest sprawą indywidualną organizatorów. U niektórych organizatorów dostaniemy bezpłatne posiłki, u innych darmowy nocleg, a jeszcze inni zapewniają darmowy pobyt a nawet wycieczki i kieszonkowe. Nie jest to jednak wymóg a wręcz przeciwnie! Zdarza się, że chętny na wolontariat za granicę musi nie tylko ponieść koszty rejestracyjne, ale także organizację takiego wyjazdu i część kosztów swojego pobytu. Bardzo rzadko znajdziemy ogłoszenie, w którym to osoba goszcząca pokrywa koszt przelotu. Choć takie też się zdarzają. 

Ja brałam udział w wolontariacie w  Wietnamie, podczas którego miałam zapewniony darmowy nocleg. Koszty, które musiałam ponieść to roczna opłata abonamentu (36 euro) na workaway.info . (Zobacz też: Jak działa Workaway?)  A oprócz tego koszt jedzenia i przelotu. Więcej o moim wyjeździe na wolontariat dowiesz się z wpisu: Wolontariat w Wietnamie bez angielskiego!

Zobacz też: Jak działa Workaway?

Na jak długo wyjechać?

Dokładnie przemyśl ile czasu chcesz lub możesz poświęcić. Jeżeli preferujesz coś na bardzo krótki okres (poniżej 3 tygodni), gdyż wolałbyś/wolałabyś się najpierw sprawdzić lub pracę chcesz połączyć z podróżą, to od razu uprzedzam, że jest ciężko. Ale nie jest to niemożliwe. Ja uczestniczyłam wolontariacie tylko 12 dni! 

Optymalny czas udziału w wolontariacie mieści się w przedziale od 1 do 3 miesięcy. Ale zdarzają się wyjątki i warto takich szukać, jeżeli nie dysponujemy większą ilością czasu.

Dlaczego warto wyjechać?

Powodów jest oczywiście mnóstwo. Udział w wolontariacie daje nam szansę obcowania z mieszkańcami danego regionu oraz ludźmi z różnych stron świata. Jest to niepowtarzalna szansa by poszerzyć swoje horyzonty, poznać inne języki i kulturę. Oczywiście angażując się w wolontariacie mamy także okazję realnie polepszyć sytuację tych, którym będziemy pomagać. 

Ponadto udział w wolontariacie powoduje, że nasz wyjazd (o ile planujemy dalszą podróż) nabierze innego, głębszego znaczenia.

Tak było też w moim przypadku. Planując prawie dwumiesięczną podróż do Azji Poludniowo-Wschodniej, postanowiłam przeznaczyć kilka dni na nauczanie w szkole. To dało mi poczucie, że mój wyjazd nie jest tylko turystyczny. I o to mi chodziło, by pomieszkać, porozmawiać, poznać ludzi poza branżą turystyczną.

By posmakować tamtejszego życia, takie jakie one jest, bez statusu „turysty”. Więcej o moich przeżyciach i doświadczeniach przeczytasz we wpisie: Wolontariat w Wietnamie bez angielskiego.

Co z tym angielskim?

Brak dobrej znajomości angielskiego przez bardzo długi okres ograniczał mnie nie tylko w samotnym podróżowaniu, ale w ogóle w nawiązywaniu nowych kontaktów. Wydawało mi się też, że dopóki nie opanuję tego języka w zadowalającym mnie stopniu, nie będę miała szansy na wyjazd na wolontariat. A przynajmniej nie do krajów, które najbardziej mnie interesowały. 

Owszem, niektórzy gospodarze wymagają znajomości angielskiego na poziomie komunikatywnym. Ale co zrobić, kiedy wydaje nam się, że nie osiągnęliśmy nawet tego stopnia?

Jak się okazało, kiepski poziom angielskiego, nie musi być przeszkodą, o ile, na przykład zna się inny język, w stopniu na tyle dobrym, by go nauczać. Tak wyjechałam do Wietnamu, gdzie pomagałam uczniom w nauce języka niemieckiego. Więcej o mojej przygodzie życia przeczytasz na: Wolontariat w Wietnamie bez angielskiego.

Jeżeli angielszczyzna nie jest twoją mocną stroną i wolałbyś/wolałabyś zminimalizowanie komunikowania się nią, ale za to możesz pochwalić się znajomością innego języka, to szukaj właśnie takich ofert. Z mojego doświadczenia wiem, że w Polsce nadal jest spora liczba osób, które lepiej opanowały niemiecki niż angielski. Wbrew temu, co może się wydawać, jest to język, którego uczy się wiele narodowości. Także poza Europą. Warto zatem próbować!

Spodobał ci się wpis? Masz pytania? Zostaw komentarz!

Zajrzyj także na: 

Jak działa Workaway?

Wolontariat zagraniczny bez angielskiego

TAGS
RELATED POSTS
2 komentarze
  1. Odpowiedz

    małgosia

    27 stycznia 2021

    hej, czy workaway jest tylko dla młodych ludzi? ja też bym chciała wyjechać i pomagać w pracy przy zwierzetach czy ogrodzie, na kilka miesięcy. kocham podróże i poznawanie nowych ludzi 🙂 ale czy wiek się liczy na workaway- mam 46 lat 🙂 ?pozdrawiam 🙂

    • Odpowiedz

      Viola and the World

      27 stycznia 2021

      Hej, nie, nie jest tylko dla młodych ludzi:) Workaway, jest to portal, który umożliwia tym szukającym wolontariuszy, jak i wolontariuszom wrzucenie swojego ogłoszenia i/lub wyszukiwanie za pomocą filtrów (które ustawiasz sama, np, kraj, miesiąc itd.) tych najbardziej pasujących twoim oczekiwaniom ogłoszeń. A ofert jest na prawdę dużo, od małżeństwa szukającego opiekunki do dziecka, po pracę na plantacjach herbaty. Dlatego wszystko zależy od tego, czego konkretnie szukasz, jak i od hosta i formy wykonywanej pracy. Moim zdaniem każdy znajdzie tam coś dla siebie! A wiek nie odgrywa tu wielkiej roli!:) Powodzenia w szukaniu i daj znać czy się udało!

LEAVE A COMMENT

Viola
Berlin, Germany

Cześć! Jestem Viola - marzycielka, wiecznie szukająca swego miejsca na ziemi. Po kilku latach wciąż powracających myśli o założeniu bloga, w końcu doszło do jego realizacji. Od kilku lat mniej lub bardziej intensywnie podróżuję po świecie. NA DZIEŃ DZISIEJSZY WYKORZYSTUJĘ KAŻDĄ WOLNĄ CHWILĘ, BY WYRUSZYĆ TAM, GDZIE MNIE JESZCZE NIE BYŁO!

Szukaj
Facebook